MIERNIK GRUBOŚCI ŚCIANKI
Jak działają mierniki grubości ścianki?
Mierniki grubości ścianki to bardzo pomocne urządzenia przy dokładnych pomiarach grubości materiałów nieżelaznych jak i typowych – żelaznych. Niewielka waga i rozmiar powodują, że te mierniki możemy używać bezposrednio w laboratorium, jak również w terenie.
Miernik grubości ścianki to zegarowy mechanizm lub typowy elektroniczny przyrząd służący do określenia grubości materiałów wykorzystujący w tym celu fale ultradźwiękowe.
Grubościomierz ultradźwiękowy dokonuje pomiaru prędkości rozchodzenia się fali w danym materiale, a następnie przelicza to na grubość materiału wykorzystując odpowiedni wzór matematyczny. Duże znaczenie w przypadku dokonywania pomiaru tą metodą jest występowanie niejednorodności w materiale np. pęcherzyków powietrza.
Jakie są metody pomiarowe?
Obecne produkowane elektroniczne mierniki grubości ścianki wykorzystują trzy tryby pomiarowe:
- – tryb echa pojedynczego – to standardowy tryb do pomiaru materiałów jednorodnych, bez np. zaokludowanych oczek węglowych czy pęcherzyków gazu, nie pokrytych warstwą ochronną, malarską, lakierniczą. Nie mogę też być pokryte warstwą korozyjną.
- – tryb echa wielokrotnego – tu dobrze nadaje się materiał pokryty warstwą malarską, ochronna lub korozyjną, bowiem miernik podaje grubość bez tej warstwy, gdyż fala odbija się zarówno od dolnej granicy pokrycia, jak i od granicy materiału podkładowego.
- – tryb „przez farbę” – tryb, który również pozwala na pomiar samej grubości ścianki z pominięciem warstwy ochronnej lub korozyjnej, jednak wynik uzyskuje się w wyniku zabiegu matematycznego odjęcia grubości warstwy pokrywowej.