Linia technologiczna do oczyszczania i malowania konstrukcji stalowych.
Zakończyliśmy właśnie inwestycję w województwie opolskim budując linię do oczyszczania i konserwacji konstrukcji stalowych. Linia składa się ze śrutowni i sprężarkowni, malarni i dobowego magazynu wraz z mieszalnią farb. Całość mieści się w hali Inwestora.
Komora do śrutowania
Śrutownia jest przystosowana do pracy dwóch operatorów. Wewnętrze rozmiary komory: długość – 16m, szerokość – 6m, wysokość – 5m.
Śrutownia jest wyposażona w pełny mechaniczny system obiegu ścierniwa, co pozwala na skrócenie przerw podczas oczyszczania oraz na zmniejszenie potrzebnej ilości śrutu w obiegu. Opadający na powierzchnię podłogi śrut jest zgarniany mechanicznie do brzegu komory,
następnie jest transportowany do dołka zsypowego, skąd jest pobierany przez podnośnik kubełkowy i podawany do separatora ścierniwa.
Oczyszczone ścierniwo spada do zbiornika zasobowego. Pod zbiornikiem jest zainstalowany dozownik śrutu. Zasypywanie dozownika śrutem odbywa się automatycznie w czasie przerw w pracy. Śrutownia jest wyposażona w filtr do odciągania i oczyszczania brudnego powietrza. Komora jest wyposażona w system wentylacji składający się z wentylatora, modułu filtracyjnego i kanałów.
Do wyciągania powietrza ze śrutowni na obu bokach komory znajdą się dwa pionowe dyfuzory. Pobierane przez nie powietrze kanałami jest transportowane do modułu filtracyjnego. W suficie po stronie przeciwnej do wyciągów znajdzie się wlot oczyszczonego powietrza.
Do zgarniania śrutu z podłogi w komorze jest zainstalowany zintegrowany system filtracji i separacji śrutu. Podłoga pod zgarniakami jest wyłożona blachą stalową co chroni betonową posadzkę przed oddziaływaniem śrutu i znacznie wydłuża żywotność zgarniaków.
Malarnia
Rozmiary malarni: długość – 28.7m, szerokość – 17m i wysokość 7.9m.
Malarnia posiada system wentylacji nadmuchowo – wyciągowej. Nadmuch powietrza odbywa się poprzez kanały nadmuchowe usytuowane pod sufitem, a wyciąg poprzez system filtrów rozmieszczonych w kanałach zainstalowanych w posadzce. Do nadmuchu powietrza oraz jego
wyciągania zastosowane są kompaktowe moduły wentylacyjno–grzewcze wyposażone w wentylatory, wymienniki ciepła do ogrzewania powietrza wdmuchiwanego do malarni oraz krzyżowe wymienniki ciepła do odzysku ciepła z powietrza wyrzucanego z malarni, co zdecydowanie ogranicza koszty ogrzewania. Malarnia jest podzielona na dwa pola. Każde pole posiada niezależny system wentylacji.
Całkowity system wentylacji ma wydajność 80.000 m3/godzinę, Taka wydajność wentylacji spełnia wymagania ochrony środowiska, oraz bezpieczeństwa sanitarnego i pożarowego. Malarnia jest wyposażona w moduł sterujący oraz zestaw urządzeń zabezpieczających i
ostrzegawczych. System posiada układy sterujące kolejnością włączania i wyłączania poszczególnych urządzeń, układem blokad i zabezpieczeń oraz sygnalizacją stanów awaryjnych. Moduł zawiera oprogramowanie umożliwiające płynną regulację strumienia
powietrza zawracanego do malarni oraz chwilowe włączanie wentylacji w okresie gdy malarnia nie pracuje w celu jej przewietrzania.
Malarnia posiada zainstalowany system detekcji rozpuszczalników, który na bieżąco mierzy stężenie rozpuszczalników w malarni. W przypadku gdy stężenie rozpuszczalników wzrasta do poziomu przekraczającego pierwszy stopień bezpieczeństwa automatycznie włącza się sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. W przypadku, gdy dalej wzrasta stężenie rozpuszczalników automatycznie przerywa się malowanie oraz włącza układ przewietrzania malarni. System jest aktywny zarówno podczas malowania, jak i podczas suszenia oraz wtedy gdy malarnia nie pracuje.
Przed wydaleniem do atmosfery powietrze jest oczyszczane na filtrach węglowych zainstalowanych w modułach wentylacyjnych.
Dobowy magazyn i mieszalnia farb
Hala jest wyposażona w jeden dobowy magazyn farb służący jednocześnie jako mieszalnia farb.
Powierzchnia magazynu to 10 m2 (4 x 2,5 [m]). Pomieszczenie mieszalni farb zostało wyposażone w dwa systemy wentylacji, tryb wentylacji postojowej oraz tryb wentylacji pełnej. System wentylacji jest sprzężony z systemem detekcji par rozpuszczalników, który będzie się załączał w przypadku przekroczenia II progu dopuszczalnego stężenia.